top of page
  • aplussstudio

איך לשדרג דירה סטנדרטית מקבלן

אז רכשתם דירה מקבלן, ואתם מתחילים לדמיין איך היא תיראה.

בקרוב תקבלו תיק דייר בו יהיה רשום לו״ז לבחירות אצל ספקי הקבלן, ותאריך לפגישה עם מחלקת שינויי דיירים להתאמת תוכניות הקבלן לתכנון שלכם.

במאמר זה תקבלו כלים פרקטיים, נקודות חשובות לתשומת לב וטעימה מתהליך התכנון המקצועי שלקוחות סטודיו A+ מקבלים בליווי ותכנון אדריכלי לדירת קבלן משודרגת. סטנדרט? לא אצלנו.


קיר סלון בדירת קבלן, קיר טלוויזיה בדירת קבלן, נגרות לקיר טלוויזיה
איך לשדרג דירה סטנדרטית מקבלן. סטנדרט? לא אצלנו
 

עוברים על תוכניות הדירה

כשהתעניינתם ברכישת הדירה , קיבלתם מהקבלן תוכניות צבעוניות עם ריהוט. בפועל הריהוט בתוכניות המכר לא בהכרח מתאים לצרכים שלכם, או יותר מכך- לא בקנה מידה האמיתי, שכן מדובר בתוכנית מכר ומטרתן למכור.

בידקו את המידות של הריהוט שנכנס בכל חדר ווודאו האם החללים מתאימים לריהוט הנדרש.

האם תצטרכו פינת אוכל עם 6 מקומות באופן קבוע? כמה מקומות ישיבה תצטרכו על הספה? מה גודל מקלחון שיהיה לכם נוח?

תוכלו לבדוק אונליין מידות של רהיטים ולהבין איזה גודל של ריהוט ייכנס בכל חלל. אני ממליצה על האתר של איקאה- גם אם תחליטו לא לרכוש את הריהוט מהם, תוכלו למצוא מידות מפורטות לכל סוגי הרהיטים.

דמיינו את עצמכם עוברים בין חדר לחדר, מבצעים את הפעולות היום-יומיות- חוזרים הביתה מהעבודה, מכינים ארוחת צהריים לילדים או עושים מקלחת בסוף היום. איזה ריהוט תצטרכו בכל חלל? האם אתם מוצאים את עצמכם הולכים חזור ושוב? האם יש מקום אחסון לכל חפץ בתהליך?

שאלות אלו יעזרו לכם להבין אילו חללים מתאימים לצרכים שלכם, ובאיזה חללים תצטרכו לבחור ריהוט שקטן יותר ממה שתכננתם.


A+ TIP: המירו את תוכניות הדירה בתוכנה חינמית שתאפשר לכם למקם רהיטים ולבצע הדמייה תלת מימדית לדירה שלכם. זה יעזור לכם להבין את החלל עוד שהדירה על הנייר.


 

נפגשים עם שינויי דיירים לעדכון התוכניות

בקרוב מחלקת שינויי דיירים יתאמו איתכם פגישה, בה תצטרכו להגיד לשרטטת אילו שינויים תרצו לבצע בדירה ואילו נקודות חשמל להוסיף או להזיז.

הפגישה מוגבלת בזמן, ועל כל שעה של שרטוט תצטרכו לשלם בהתאם, ולכם רצוי להגיע מוכנים מראש.

בתכנון הדירה מומלץ להמעיט במסדרונות ולשמור על תנועה פשוטה ופרקטית בדירה.

רצוי לחשוב מראש על מקומות אחסון, ולא רק ארונות בגדים- היכן תניחו את המפתחות כשאתם חוזרים מהעבודה? כדאי שיהיה מקום מתוכנן לכך.

האם גודל חדר השירות מספק אותכם? אולי תחליטו לחבר בין חדר הרחצה לחדר השירות ולייצר חדר מרווח, מואר ונוח לשימוש יום-יומי.

האם יש חלוקה ברורה בין פרטי לציבורי בדירה? האם אורח שמגיע יצליח להרגיש בנוח בדירה ולמצוא את שרותי האורחים ללא הנחיות (הדלת השלישית משמאל) ומבלי להיכנס בטעות לאחד מחדרי השינה? האם בעת יציאה מהמקלחת הילדים יוכלו להרגיש בנוח לחזור לחדריהם במגבת מבלי שהשוהים בסלון ייראו אותם?


A+ TIP: רצוי לחשוב האם אנו מתכננים שינויים רבים, או הזזת קיר בודד, ולשקול לקחת אדריכל לתכנון דירת הקבלן שלכם - האדריכל יהיה קשוב לצרכים שלכם, ויידע להציע פתרונות יצירתיים לאחסון בדירת הקבלן. בנוסף לכך יוכל להציע שדרוגים שכעת אינכם חושבים עליהם אך כשתעברו לדירה יהיו הכרחיים.

 

בוחרים חברת מטבחים

אחרי שתיכננתם את החלוקה הפנימית של הדירה, תוכלו להתרכז ספציפית באזור שימושי ומרכזי בבית- המטבח.

הקבלן בקרוב יפנה אתכם לספקי המטבח שלו, ובאפשרותיכם להחליט- האם ללכת עם ספק הקבלן, לקבל את המטבח מוכן עם הדירה, או לקבל זיכוי מהקבלן (בין 5,000-12,000 שח) וללכת על חברה חיצונית. שימו לב כי אם תחליטו בחברה חיצונית עדייין תצטרכו לסגור איתה מראש, שכן הקבלן יבקש את הכנות החשמל והאינסטלציה. דבר חשוב שיש להבין- חברה חיצונית תוכל לבצע מדידות לדירה רק אחרי קבלת מפתח מהקבלן. לאחר מכן תצטרכו להמתין בין חודש-שלושה חודשים לייצור המטבח- האם באפשרותכם להמתין זמן כזה לאחר קבלת הדירה?


A+ TIP: מומלץ לבקר אצל כל ספקי הקבלן , ובנוסף לכך לבחור ספק חיצוני כדי להבין את הפרשי העלויות והחומרים השונים שמוצעים בכל חברה.


 

מתכננים את מטבח החלומות

כשאנחנו מדברים על מטבח, אנחנו למעשה מתכננים את תהליך הבישול העתידי שלכם, ולכן הוא צריך להיות מותאם אישית לצרכים שלכם, ואין להסתפק במטבח סטנדרטי וגנרי, כזה ״שמתאים לכולם״. כמו שעשינו בתחילת התהליך , בה כתבנו רשימה של הצרכים מהדירה, נבצע גם במטבח- נרשום בדיוק מה המטבח צריך לאחסן, נציין כמה יחידות יש לנו במטבח הנוכחי והאם זה מספיק לנו או שנצטרך יותר יחידות אחסון במטבח הבא. אני ממליצה לרשום גם את מידות האביזרים הלא סטנדרטיים שיש ברשותכם- מגשים שקיבלתם מהסבתא, קערות גדולות לסלטים או קופסאות הטאפוור לקורנפלקס. זה יבטיח שלכל אלו יהיו מקום אידיאלי.

בנוסף לרשימת האחסון, נעשה גם כאן תהליך של סדר פעולות במטבח, ונבין מה אנחנו רוצים שיהיה קרוב בארגון המטבח, כדי לבצע פעולות יעילות ונוחות. למשל- כשאני מכינה חביתה אני מוציאה ביצה מהמקרר, קערה לערבוב מהארון, מזלג ממגירת הסכו״ם, ומחבת מארון הסירים. במהלך הבישול אני צריכה שמן, מלח ופלפל. כשנבין את התהליך נבין שארון התבלינים חייב להיות בצמוד לכיריים, אחרת היום-יום שלי ייפגע.

דבר נוסף וחשוב לפני הפגישה עם חברת המטבחים הוא לבחור גדלים של מוצרי המטבח- האם נרצה מקרר סטנדרטי של 90 ס״מ או מקרר גדול ״אמריקאי״ של 120 ס״מ? נצטרך מקום לתמי 4 או שנרכוש ברז מזיגה מינימליסטי?

כשנגיע עם כל ההחלטות האלו מוכנים לפגישה עם חברת המטבחים, נוכל להפיק את המיטב מתכנון המטבח.


A+ TIP: החליטו מראש על קו עיצובי למטבח. היעזרו באתרי החברות המובילות בארץ להשראה, או באתר פינטרסט. ביחרו בין 3-4 תמונות שמתארות את סגנון עיצוב המטבח שתרצו. כך תוכלו להציג למעצבת המטבחים בפגישה את התמונות ותחסכו זמן התלבטות בפגישה עצמה.


מטבח דירת קבלן, שדרוג מטבח קבלן, מטבח מעוצב בדירה, מטבח לבן לדירת קבלן
לפני הפגישה עם חברת המטבחים רצוי לבחור גדלים של מוצרי המטבח
 

מתכוננים לפגישה בחנות הקרמיקה

בניגוד לחברת המטבחים, כאן תהיו חייבים לבחור בספק של הקבלן. אין אפשרות לבצע רכישה פרטית של הקרמיקה, אלא אם תחליטו לבצע שדרוגים אחרי קבלן מפתח כמו ריצוף פרקט או ארונות אמבטיה משודרגים.

לפני הפגישה בחנות הקרמיקה, תצטרכו לסגור את תוכניות חדרי הרחצה מול מחלקת שינויי דיירים או מול האדריכל שלכם, כך שיהיה לכם את מידות החדרים המדוייקות, ותדעו בדיוק כמה קרמיקה לרכוש.

כשמדובר בשדרוג קרמיקה לדירת קבלן, אני בד״כ ממליצה לבחור בריצוף הסטנדרט לחלל הציבורי. תתפלאו לגלות שבחנות הקרמיקה יש מבחר סטנדרט מגוון, ובצורה זו תוכלו לחסוך כסף בשדרוג ולהשקיע בחדרי הרחצה.

אם תחליטו לשדרג לפרקט, אני ממליצה לבצע את השדרוג בחדרי השינה. זה יוצר הפרדה ברורה בין פרטי לציבורי, וגם כאן העלויות לא יהיו גבוהות לעומת שדרוג כל הדירה.


A+ TIP: אם אתם מתכננים לשדרג לפרקט, תצטרכו לבקש מהקבלן להנמיך את גובה הריצוף שמתחת כעובי הפרקט, כך כל הדירה תהיה במפלס אחיד.


פגישת קרמיקה לדירת קבלן, מה להכין לפגישת קרמיקה
כשמדובר בדירת קבלן, אין אפשרות לבצע רכישה פרטית של הקרמיקה, אלא אם תחליטו לבצע שדרוגים אחרי קבלן מפתח כמו ריצוף פרקט או ארונות אמבטיה משודרגים.
 

משדרגים חדרי רחצה

מאחר ומדובר בחללים קטנים, שדרוג הריצוף והאריחים בחדרי הרחצה הוא יחסית לא יקר והאפקט הוא משמעותי. בדרך כלל האריחי סטנדרט לחדרי הרחצה הם פחות מגוונים ואנמיים ולכן רצוי לשדרג לאריחים יותר מיוחדים.

שימו לב שהקבלן מגביל במידות האריחים ולא מקבל כל שדרוג. כך למשל סביר שלא תוכלו לשדרג לאריחים מעל 120 ס״מ, או לבחור בריצוף פישבון או בריקים לחדר הרחצה. בדרך כלל המידה הגורפת היא 30/60 ס״מ לקירות חדר הרחצה, ולריצוף 30/30 ס״מ, כאשר כל קבלן מאפשר מידות נוספות אך דומות לסטנדרט.

בגזרת האביזרים הסניטריים מומלץ לשדרג לאביזרים מעוצבים יותר. העלות נמוכה והתוצאה הרבה יותר מרשימה.

אם יש בחדר הרחצה שלכם מקלחון, מומלץ לבחור בראש גשם עם מזלף נפרד וברז אינטרפוץ להדלקה. זה נקרא אינטרפוץ 4 דרך. תצטרכו לשלם גם לקבלן על העבודה וגם לחנות הקרמיקה על שדרוג המוצר. התוצאה היא מרשימה ונוחה לשימוש.

באמבטיה מומלץ לוותר על הסוללה המיושנת ולהחליף אותה באביק מילוי פנימי שימלא את האמבטיה מתוכה ללא אביזר מסיבי. למזלף רצוי לצרף מוט קומפלט שיאפשר למתרחצים בעמידה להחליט על גובה מיקום המזלף בצורה משתנה.


A+ TIP: בחרו מראש פלטת גוונים לכל חדר רחצה. חישבו איזה אווירה תרצו שתהיה- יוקרתית, מוארת ונקייה, משמחת או מפנקת כמו ספא. אתם יכולים לבחור כמה תמונות ולהגיע איתם לפגישה בחנות הקרמיקה, זה יעזור לכוון את הנציג וימנע מכם ללכת לאיבוד במגוון הרחב של האריחים.


חדר רחצה דירת קבלן מעוצב, שדרוג חדר רחצה בדירת קבלן
מאחר ומדובר בחלל קטן, שדרוג הריצוף והאריחים בחדר הרחצה הוא יחסית לא יקר והאפקט הוא משמעותי.
 

שדרוג דלתות קבלן

כשמדובר בדלתות חלק מהקבלנים יציעו בסטנדרט ציפוי פורמייקה, שהוא אכן פרקטי אך בנראות שלו עלול להיראות ״זול״, ולכן מומלץ לבדוק אופציה בחברת הדלתות לשדרוג הדלתות לצביעה בתנור.

שדרוג כל דלת יעלה בין 800-1200₪ כולל מע״מ.

בנוסף לדלתות הפנים ייתכן ותחליטו לשדרג את דלת הכניסה לבית. אמנם מדובר בהחלטה יקרה שתעלה בין 5000-8000₪ אך ההבדל מדלת קבלן סטנדרטית הוא משמעותי.

הכניסה לבית היא חזית הדירה ומקבלת לראשונה את פניכם ופני האורחים שלכם, ולמעשה היא לא פחות חשובה ממטבח או חדר רחצה. והרי כולנו יודעים כי אין שני לרושם ראשוני.

את שדרוג דלת הכניסה תצטרכו לעשות לאחר קבלת המפתח. ייתכן ותוכלו לקבל זיכוי על הדלת הקיימת במידה והקבלן בחר בספק איכותי ומוביל.


A+ TIP: גם את דלתות הפנים תוכלו לשדרג לאחר קבלת מפתח. תוכלו לבקש זיכוי על דלתות הבית כך שבעת מסירת הדירה יתקבלו פתחים בלבד, ואתם תזמינו את המתקין לאחר קבלת המפתח. לרוב תתבקשו להשאיר את דלתות חדרי הרחצה על מנת שהקבלן יוכל לקבל טופס 4, וסביר שעליהם לא תוכלו לקבל זיכוי מהקבלן.


שדרוג דלתות בדירת קבלן, שדרוג דלת פנים בדירת קבלן, שדרוג דלתות פנים, ידיות מעוצבות לדלת פנים, ידית מעוצבת לדירת קבלן
מומלץ לבדוק אופציה בחברת הדלתות לשדרוג הדלתות לצביעה בתנור.
 

מילה לסיום

במאמר קצר זה, הצלחתם להבין כמה גורמים וכמה החלטות נדרשות לביצוע תכנון ושדרוג מיטבי של דירת הקבלן שרכשתם.

בדרך תצטרכו להתייעץ עם ספקים שונים, כאשר לרובם אינטרס חבוי- למכור.

גם למשרטטת התוכניות בשינויי דיירים אינטרס חבוי והוא לשרת את הקבלן, שכן הוא הלקוח העיקרי שלה ולא אתם.

ולכן, מומלץ להיעזר באדריכל או מעצב, שיוכל לתכנן עבורכם שינויי דירה שמותאמים בדיוק אליכם, לתת את דעתו המקצועית בבחירת החומרים והשדרוגים , לחסוך לכם כסף בעלויות שדרוג מיותרות, לבצע בחירות אצל כל ספק כך שיתאימו לספק האחר, ובעיקר לשמור על האינטרס למי שהולך לגור בדירה - אתם.


סטודיו A+ מציע שרות אידיאלי לרוכשי דירות קבלן- פגישת ייעוץ אדריכלי והפקת סקיצות לשינויי דירה מומלצים.

אני מזמינה אתכם להיכנס ללינק ולקרוא על פגישת הייעוץ , ולקבל דוגמא לסקיצת דירת קבלן משודרגת - ללא עלות נוספת.


מעניין אותכם לשמוע על שדרוגים נוספים בדירות קבלן?

עקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם ותקבלו את הטיפים הכי שווים שישדרגו לכם את הדירה לבית החלומות.


שלכם,

עמית.

521 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page