top of page

?תכנון אדריכלי לדירת קבלן - למה כדאי לי

BB4A6743-Edit.jpg

אז בחרתם את דירת חלומותיכם מבין ההיצע הגדול בשוק, הלכתם לבנק וקיבלתם משכנתא, ועכשיו מחכים לעדכונים מהקבלן על תהליך הבנייה. 

בקרוב מאוד תקבלו זימון לפגישה עם מחלקת שינוי הדיירים שם תתבקשו להעלות שדרוגים ושינויים שבהם אתם מעוניינים לדירה החדשה, ועליכם להגיע מוכנים לפגישה זו עם דרישות מסודרות שיעמדו בהגיון התכנון והתקנים לבנייה.

לאחר הפגישה תקבלו רשימת ספקים לריצופים , כלים סניטריים, חברות מטבחים ואולי גם דלתות פנים. לכל ספק תלכו לפגישה שם יראו לכם היצע גדול של מוצרים, שכמובן לכל שדרוג מהמוצר הסטנדרטי שהקבלן מספק לכם - יש עלויות, והן גבוהות. 

כבר נהיה לכם כאב ראש? למה לא לקחת בעל מקצוע, שמומחה בתוכניות ובתכנון שיהפוך את הדירה על הנייר לדירה המושלמת עבור משפחתם? שילווה אותכם לכל הספקים וימליץ היכן השדרוג הכרחי והיכן מיותר? 

כאשר מצרפים לתהליך הבחירות והשינויים לדירת הקבלן מעצב מקצועי הדרך הופכת לפשוטה, חסכונית כך שאתם תוכלו להיות בטוחים כי הבחירות שלכם מגובות ע"י בעל מקצוע.

מה כולל תהליך ליווי אדריכלי לדירת קבלן

Grid

שאלון דיירים

מתחילים בהיכרות מעמיקה באמצעות שאלון פרוגרמה המאפשר לי להכיר אתכם - מי אתם והאם יש דיירים נוספים, כמה חדרי רחצה תרצו , איזה מוצרי חשמל יידרשו בדירה ועד לשאלות סדר היום שלכם. הכל כדי לדייק את התכנון האדריכלי לאופי החיים שלכם.

Grid

תוכניות עבודה

לאחר תכנון השינויים יש צורך להעביר לקבלן בפורמט ספציפי תוכניות עבודה לביצוע- תוכנית אדריכלות, אינסטלציה וחשמל. 

תוכניות אלו מעבירות את האינפורמציה המדוייקת למבצע - היכן למקם את נק' החשמל ביחס לריהוט, באיזה גובה וכו'.

Grid

ניתוח אילוצי דירה

תכנון אדריכלי בדירה מורכב יותר לעיתים מבית פרטי. לדירה יש יותר מגבלות ואילוצים קיימים שיש צורך להתחשב בהם - 

מיקומי צנרת וביוב, חלונות ודלת כניסה, ועמודי בטון - כל אלו לא ניתנים להזזה ועוד אחרים, ובעת התכנון יש לקחת אותם בחשבון.

Grid

ליווי לרכישות

בדירות קבלניות הקבלן מבצע הסכמים עם חברות מטבחים, קרמיקה ודלתות.

בכל חנות יש מגוון סטנדרט ובאפשרותכם לבצע שדרוג בתוספת תשלום. כשאתם מגיעים בליווי איש מקצוע הבחירות מדוייקות לאדריכלות ולסגנון העיצובי עליו אתם חולמים.

Grid

סקיצות ריהוט

לאחר הבנת הדרישות והצרכים שלכם, בשילוב עם אילוצי הדירה הקיימים,

מתחילים את תהליך הסקיצות. הסקיצות יכללו את שינויי הקירות המומלצים, שרטוט הריהוט בהתאם לשאלון הדיירים ומידות חדרים סופיות. 

Grid

פיקוח

לאחר שליחת תוכניות העבודה ובחירת החומרים אצל הספקים, יגיע שלב הביצוע בו הקבלן יקרא לכם לראות את הדירה לפני ביצוע חשמל וריצוף הדירה. בשלב זה רצוי להגיע עם איש מקצוע שיידע לוודא כי הקבלן ביצע את התוכניות בצורה מדוייקת ויידע לפתור סיטואציות בשטח.

עיצוב דירת קבלן לדוגמא

משפחת כהן פנו אליי לאחר שרכשו דירת קבלן במודיעין וביקשו להתאים אותה לצרכי בני המשפחה- זוג + 3 ילדים.

התוכנית המקורית כללה מטבח צפוף, חדרי רחצה קטנים, פינת עבודה קטנה ולא אידיאלית, חדר הורים שלא מאפשר מיקום טלוויזיה בצורה נוחה וכניסה לבית חנוקה ולא מרשימה.

לאחר שדייקנו את הצרכים של בני המשפחה והגדרנו בדיוק איזה ריהוט נדרש בכל חדר - שינינו את התוכנית בהתאמה.

הקיר בכניסה לבית קוצר בדיוק לעומק ארונות המטבח, ומאפשר מבט למטבח ולפינת האוכל כבר בכניסה לבית. המטבח תוכנן בצורת ח' על מנת לאפשר אחסון מקסימלי ופינת אכילה יום-יומית.

שרותי האורחים הוזזו ע"ח פינת העבודה על מנת למקם קונסולה למפתחות בכניסה לבית.

הכניסה לחדר ההורים שינתה כיוון , כך גם דלת הכניסה לשרותי ההורים על מנת לאפשר הצבת המיטה מול הטלוויזיה בצורה נוחה. 

חדר השירות וחדר הרחצה הכללי אוחדו והכלים הסניטריים הוגדלו בהתאם. חלון חדר השירות הפך לחלון חדר הרחצה מה שיאפשר אוורור טבעי ולא באמצעות ונטה, והאור הטבעי יייכנס לחדר הרחצה וייצור תחושה גדולה ונעימה למשתמש.

דוגמא לתוכנית העמדה עם הערות.jpg

תכנית העמדת הריהוט לאחר התאמת צרכי בני המשפחה

תוכנית דירת קבלן פשוטה

תכנית הקבלן 

פגישת ייעוץ אדריכלי לדירת קבלן

סטודיו עמית גבאי מציג:

פגישת ייעוץ אדריכלי

"קופסת קבלן"

רוצים לשמוע מה יש לנו להגיד על הדירה שלכם?

לא בטוחים על תהליך ליווי מלא? 

רוצים להגיע מוכנים לפגישה עם שינויי דיירים?

לחיצה על הלינק ותדעו בדיוק -

מה כוללת הפגישה

מי מעביר את הפגישה

כמה עולה פגישת ייעוץ

למה אתם צריכים פגישה כזו

ולמי הפגישה מתאימה!

רמז: לא לכולם...

IMG-6854.JPG

חבילות ליווי לעיצוב דירת קבלן

סטודיו עמית גבאי מציע מספר חבילות המתאימות לרוכשי דירת קבלן המעוניינים בליווי מעצב לדירה. 

החבילות כוללות ליווי על פי דרישה, כאשר המינימאלית כוללת ליווי מעצב מול שינויי דיירים בלבד, והמורחבת כוללת תחילת עבודה מול שינויי דיירים ועד בחירת ריהוט לאחר קבלת המפתח.

רוצים לדעת כמה עולה מעצב פנים לדירת קבלן?

בחרו את החבילה המתאימה לכם, הוסיפו את תוכניות הדירה ואנחנו נחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית.

המלאה

המומלצת

הבסיסית

 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • הדמיות מפורטות
 • תוכנית בינוי לשינוי דיירים
 • תוכנית חשמל לשינוי דיירים
 • תוכנית אינסטלציה לשינוי דיירים
 • ליווי לבחירת מטבח
 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים
 • ליווי לבחירת דלתות פנים
 • בחירת גווני צבע וחיפויים לקירות
 • פיקוח בשטח למעקב אחר מימוש תוכניות
 • ליווי לרכישת גופי תאורה

 • ליווי לרכישת ריהוט

 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • הדמיות מפורטות
 • תוכנית בינוי לשינוי דיירים
 • תוכנית חשמל לשינוי דיירים
 • תוכנית אינסטלציה לשינוי דיירים
 • ליווי לבחירת מטבח
 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים
 • ליווי לבחירת דלתות פנים
 • פיקוח בשטח
 • ליווי לרכישת גופי תאורה
 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • תוכנית בינוי לשינוי דיירים
 • תוכנית חשמל לשינוי דיירים
 • תוכנית אינסטלציה לשינוי דיירים

טיפים לשדרוג דירת קבלן

BB4A6768-Edit.jpg

בדקו חברות מטבחים

מומלץ לבדוק מול הקבלן את גובה הזיכוי של המטבח, ולהיפגש עם חברת מטבחים נוספת מעבר לספקי הקבלן. לפעמים העלות של מטבח זהה דרך ספק חיצוני תהיה נמוכה מספק קבלן - זאת מאחר וספקי הקבלן יודעים כי הלקוחות "שבויים" שלהם ויעדיפו לקחת דרכם את המטבח.

BB4A6827.jpg

הסתירו את ארון החשמל

ארון חשמל הוא אלמנט אליו אנחנו מחוייבים, לרוב ימוקם בחלל הציבורי והזזתו כרוכה בעלות רבה. למרות זאת הנראות שלו היא גנרית ופלסטיקית, ולמי שמשקיע בשדרוג דירתו לא ירצה לראותו באופן קבוע. חשבו על הסתרתו בנגרות או באלמנט פרזול כמו מראה נפתחת.

BB4A6805.jpg

ותרו על התמי 4

מטבחים בדירות קבלן לרוב מתאפיינים במשטחי עבודה מועטים וקצרים, ולכן נבחון כל אביזר שמיועד לעמוד באופן קבוע ונבדוק חלופות עבורו. כך למשל מתקן התמי 4 המסיבי יוכל להתחלף במקרר עם מזיגה פנימית או ברז מזיגה לצד הכיור - הטכנולוגיה היום מאפשרת לברז לתפקד ברתיחה ואף בהגזת סודה.

BB4A6817-Edit.jpg

המרה למקלחון

חשבו האם האמבטיה שקיבלתם מהקבלן היא הכרחית. יש משפחות בהן הילדים כבר גדולים והאמבטיה לא קריטית,

כך שאותה נוכל להמיר למקלחון מרווח שייצור תחושת חלל גדולה יותר ויהיה נוח יותר למשתמשים המבוגרים.

BB4A6732-Edit.jpg

הוסיפו נקודות תאורה

קבלנים בד"כ נותנים מינימום נקודות תאורה והיכן שהכרחי בלבד. מומלץ לעבור בקפידה על תוכנית החשמל ולבדוק האם נקודות התאורה מספיקות לנו.  המלצה: הוספת נקודות תאורה מעל האי ומעל השידות הסמוכות למיטה ייצרו מראה מעוצב ושימושי.

BB4A6776-Edit_edited.jpg

תכננו מראש את המיזוג

אמנם עד לקבלת המפתח יש זמן, אבל מומלץ לתכנן מראש את סוג המיזוג שתרצו בבית העתידי. הסיבה היא כי הקבלן יוכל לבצע עבורכם הכנות ראשוניות למיזוג כמו ניקוזים, פתחים בקירות וכו' , מה שיכול לחסוך לכם כסף בעתיד מול מתקין המזגנים. 

שאלות נפוצות על דירות קבלן

כמה עולה לשדרג דירת קבלן?

השאלה הזו כמובן משתנה בהתאם לגודל הדירה, סגנון העיצוב הרצוי ורמת החיים של הדיירים.

לכל שדרוג ותהליך עיצוב אין גבול לדמיון ולעלויות , ולכן יותר קל לענות השאלה על מינימום עלות לשדרוג.

שדרוג מטבח קבלן הוא הכרחי מאחר והמטבח הסטנדרטי הוא מינימלי באחסון, כולל בין 3-4 מגירות שאינן מספקות, לא מנצל בצורה הטובה ביותר את החלל, לא כולל משטחי עבודה נוחים, לא מותאם למידות מוצרי החשמל של המשפחה ובנוי מחומרי הגלם הזולים שחברת המטבחים מספקת.

שדרוג מטבח קבלן למטבח פרקטי ושימושי לדירת 4 חדרים ינוע בין 20,000-40,000 ש"ח כאשר העלות מורכבת מסוג חומר הגלם, כמות הארונות ומספר המגירות.

בחירת ריצוף לדירת קבלן תלוי בפרוייקט - יש פרוייקטים להם הקבלן מספק סטנדרט רחב שכולל אריחים גדולים במידות 80/80 או 120/60 ובדוגמאות עדכניות ומעוצבות, במקרים כאלה לא בהכרח שנרצה לשדרג בתשלום לאריחים אחרים. לעומת זאת כאשר מדובר באריחי 60/60 בלבד, כדאי לבדוק שדרוג לאריחי 80/80 שייצרו תחושת חלל גדול משמעותית. 

המיקום בו אני ממליצה גם לבעלי תקציב נמוך לשדרג את הסטנדרט הוא חדרי הרחצה- מדובר בחללים קטנים , בהם שדרוג לאריחים מעוצבים יעשה שינוי משמעותי בעלות נמוכה יחסית. ניתן גם לשדרג קיר "דקור" יחיד למקלחון או לשדרג את הריצוף בלבד ולהשיג מראה מעוצב בקלות.

מה אסור לשנות בדירת קבלן?

מאחר ומדובר בבניין ולא בית פרטי, התכנון המקורי של הדירה מציב לנו אילוצים קיימים שאיננו יכולים לשנות גם מול שינויי דיירים.

לא ניתן לבצע שינוי בקירות חיצוניים , שכן הקבלן קיבל את היתר הבניה על בסיס התוכניות המקוריות. כמו כן לא ניתן לשנות גדלי ומיקומי פתחים חיצוניים כמו חלונות וויטרינות.

הזזות או ביצוע פתחים בקירות בטון גם לא אפשריים, שכן מהנדס הקונסטרוקציה תכנן את הבניין על פי מיקומי עמוד הבטון והפתחים. בנושא קירות הבטון נכנס גם הממ"ד בו לא ניתן לבצע שום שינוי - הזזה של דלת כניסה, חלון או מיקומי צינורות אוורור. 

כאשר נרצה לבצע שינוי בחדרי הרחצה נצטרך לקחת בחשבון את מיקום השרותים ביחס לקולטן. מדובר באלמנט שמגיע מקומת הקרקע וממשיך עד לגג , ולא ניתן להזיזו באופן פרטני לדירה. המשמעות היא שהאסלה תצטרך להתמקם עד מרחק של 1.5 מהקולטן, ולכך יהיה משמעות בעת התכנון. 

בנוסף לאלו יכולים להיות הגבלים פרטניים לפרוייקט - כמו הזזת ארון חשמל, שדרוג לאריחים במידות לא סטנדרטיות או התקנת תעלת ניקוז במקלחון. כל אלו יוגבלו בד"כ מאחר והקבלן עובד באופן גורף על מספר דירות וכל שינוי משמעותי ידרוש מהרצף / החשמלאי / איש העבודה להתעכב על התוכניות החדשות ולא להריץ את הדירות באופן זהה, מה שעלול לגרום לעיכוב בלוח הזמנים של הקבלן. 

מה אפשר לדחות כשבוחרים שדרוגים בדירת קבלן?

קניית דירה יכולה להיות הוצאה לא פשוטה, במיוחד אם לא לקחנו בחשבון את נושא השדרוגים של מפרט הסטנדרט שקיבלנו מהקבלן.

פעימות התשלום של הדירה יחד עם התשלום לספקי הקבלן בעבור שדרוגים עלולים להיות הוצאה משמעותית , ולכן כדאי להכיר מספר שדרוגים שאינם הכרחיים במהלך תהליך הבנייה, ויהיה ניתן לבצע עצמאית לאחר קבלת המפתח. 

נושא המטבח הוא אחד מהעלויות הגבוהות כאשר משדרגים את דירת הקבלן, אך איננו הכרחי כחלק מהשדרוגים. מאחר ואת המטבח בוחרים כשנה וחצי לפני קבלת המפתח , ניתן יהיה לבקש מהקבלן זיכוי למטבח ולדחות את הזמנת המטבח ל-3 חודשים לפני הכניסה לדירה. צריך לקחת בחשבון כי הזיכוי לקבלן איננו גבוה, כי יהיה עליכם לבצע שינויים מול קבלן שיפוצים לנקודות החשמל והמים שיתאימו למטבח החדש וכי הזמנה של מטבח דרך ספק לא של הקבלן תיאלץ אותכם להמתין כחודשיים לכניסה לדירה לאחר קבלת המפתח, מאחר ורוב הקבלנים לא מאפשרים לבצע מדידות בדירה לספקים חיצוניים לפני קבלת מפתח. 

בנוסף ניתן לחכות עם הזמנת ארונות האמבטיה והמקלחונים בסמוך לקבלת המפתח שכן אלו מותקנים לאחר קבלת טופס 4 ולא לפני כן , ולכן אין משמעות להזמנתם דרך ספק הריצוף והכלים הסניטריים של הקבלן. 

מה אפשר לדחות כשבוחרים שדרוגים בדירת קבלן?

קניית דירה יכולה להיות הוצאה לא פשוטה, במיוחד אם לא לקחנו בחשבון את נושא השדרוגים של מפרט הסטנדרט שקיבלנו מהקבלן.

פעימות התשלום של הדירה יחד עם התשלום לספקי הקבלן בעבור שדרוגים עלולים להיות הוצאה משמעותית , ולכן כדאי להכיר מספר שדרוגים שאינם הכרחיים במהלך תהליך הבנייה, ויהיה ניתן לבצע עצמאית לאחר קבלת המפתח. 

נושא המטבח הוא אחד מהעלויות הגבוהות כאשר משדרגים את דירת הקבלן, אך איננו הכרחי כחלק מהשדרוגים. מאחר ואת המטבח בוחרים כשנה וחצי לפני קבלת המפתח , ניתן יהיה לבקש מהקבלן זיכוי למטבח ולדחות את הזמנת המטבח ל-3 חודשים לפני הכניסה לדירה. צריך לקחת בחשבון כי הזיכוי לקבלן איננו גבוה, כי יהיה עליכם לבצע שינויים מול קבלן שיפוצים לנקודות החשמל והמים שיתאימו למטבח החדש וכי הזמנה של מטבח דרך ספק לא של הקבלן תיאלץ אותכם להמתין כחודשיים לכניסה לדירה לאחר קבלת המפתח, מאחר ורוב הקבלנים לא מאפשרים לבצע מדידות בדירה לספקים חיצוניים לפני קבלת מפתח. 

בנוסף ניתן לחכות עם הזמנת ארונות האמבטיה והמקלחונים בסמוך לקבלת המפתח שכן אלו מותקנים לאחר קבלת טופס 4 ולא לפני כן , ולכן אין משמעות להזמנתם דרך ספק הריצוף והכלים הסניטריים של הקבלן. 

האם תוכנית המכר שקיבלתי תאפשר לי לדעת איזה ריהוט ניתן למקם בדירה?

התשובה החד משמעית לשאלה זו - לא. לא ניתן להסתמך על תוכנית המכר כדי לתכנן את גודל הריהוט שייכנס לדירה.

תוכנית המכר כשמה כן היא - תוכנית מכירה, ומטרתה למכור לכם את הנכס ולא בהכרח להציג את קנה המידה האמיתי. לעיתים רבות אני נתקלת בתוכניות מכר שמציגות סלון מרווח, חדרי שינה מפנקים ופינות אוכל רחבות, כאשר בפועל הריהוט שהוצב בתוכנית איננו מוצב במידותיו האמיתיות והוא עלול ליצור תחושה לא נכונה לגבי גודל הדירה העתידית. 

אני ממליצה לקחת את מידות התוכנית לשרטט בצורה חובבנית את הריהוט העתידי בתוך החללים השונים, וכך לדעת האם הדירה תוכל לשמש אתכם עם הריהוט הנוכחי או שתיאלצו לרכוש ריהוט חדש במידות שיתאימו לדירה החדשה ולא ייצור חללים צפופים.

במידה ואתם מעוניינים לבצע שינויים מול שינויי דיירים, סטודיו A+ מציע חבילה בסיסית שמספקת גם עבודה מול שינויי דיירים וגם תוכניות העמדת ריהוט במידות אמיתיות על פי מפרט שאתם מגדירים, ובכך תוכלו לדעת את מידות הריהוט המומלצות לדירה. כמו כן יהיה ניתן למקם את נקודות החשמל בצורה אידיאלית על פי הריהוט המתוכנן בדירה ולא על פי המיקום שהקבלן נותן - מה שיכול לחסוך לכם עלויות בהמשך. 

כמה זמן לוקחת העבודה מול מעצבת פנים? 

התשובה תלויה בסוג הליווי אותו בחרתם, כאשר מומלץ להתחיל את העבודה מול מעצבת הפנים כחודשיים לפני תחילת העבודה עם שינויי דיירים.

הגדרת צרכי המשפחה, שינוי חללים קיימים בדירה ותכנון מיקום הריהוט העתידי לוקח בין חודש לחודשיים, כאשר לאחר מכן על המעצבת להפיק תוכניות עבודה למחלקת שינויי הדיירים. סך אורך התהליך מתחילת העבודה עם המעצבת עד שנסגר החוזה מול שינויי דיירים לוקח בין 3- 4 חודשים. 

אם מוסיפים לתהליך בחירות מטבח וריצופים התהליך מתארך בעוד חודש - חודשיים , תלוי בכמות הספקים שהקבלן נתן, וגם בהחלטיות של בני הזוג. 

במידה ובוחרים בליווי כולל עד קבלת מפתח העבודה מול המעצבת מתחילה חודשיים לפני תחילת העבודה עם שינויי דיירים , ונמשכת בין שנה וחצי לשנתיים - תלוי בזמני הביצוע של הקבלן. 

bottom of page