top of page

?תכנון אדריכלי לשיפוץ - למה כדאי לי

BB4A7676.jpg

בין אם רכשתם דירה יד 2, ובין אם מתעניינים לשפץ את ביתיכם הנוכחי,

שיפוץ היא משימה מורכבת משנדמה.

אז עכשיו הכל בגדר חלום, להרחיב את המטבח ולשבור את הקיר עם הסלון כדי לייצר חלל ציבורי גדול ומואר. להחליף את הקרמיקות הישנות ואת האסלות שהצהיבו עם הזמן ולעשות חדרי רחצה כמו בבית מלון. ייתכן וישנם שינויים אפשריים, אך יותר מורכבים הם האילוצים אליהם אינכם מודעים ועלולים להגביל את החלומות שלכם - עמודי בטון, מיקומי ביוב קיימים או מעברי צנרת שלא ניתן לשנות - יש צורך להבין אילוצים קיימים כשמתכננים שינויים בבית קיים.

 

אחרי שתתגבשו על התכנון הפנימי סביר שתזמינו קבלנים לקבלת הצעות מחיר, ולהם יהיו שאלות לגבי שינויים נוספים - האם תרצו להוסיף נקודות חשמל? להזיז מיקומי ברזים? לעדכן את מיקומי ההדלקות תאורה? חשוב לקבל החלטות אלו לפני שמתחילים שמתחילים את השיפוץ. לכל החלטה כזו יש משמעויות לשלבים נוספים - מיקומי נק' מים יש להחליט לפני ריצוף ונק' חשמל ויש להחליט לפני שמטייחים, ולכן ככל שתגיעו מגובשים לתחילת השיפוץ כך שלב הביצוע ייערך ללא הפתעות במינימום זמנים ועם הצעת מחיר מדוייקת של הקבלן. 

זכרו שלכל שינוי שתבצעו במהלך השיפוץ יש עלויות, והן גבוהות. 

כבר נהיה לכם כאב ראש? למה לא לקחת בעל מקצוע, שמומחה בתוכניות ובתכנון שיהפוך את הדירה על הנייר לדירה המושלמת עבור משפחתם? שיפיק עבורכם תוכניות עבודה מסודרות וימליץ היכן השדרוג הכרחי והיכן מיותר? 

כאשר מצרפים לתהליך השיפוץ מעצב מקצועי הדרך הופכת לפשוטה, חסכונית כך שאתם תוכלו להיות בטוחים כי הבחירות וההחלטות שלכם מגובות ע"י בעל מקצוע.

מה כולל תהליך ליווי אדריכלי לשיפוץ דירה

Grid

שאלון דיירים

מתחילים בהיכרות מעמיקה באמצעות שאלון פרוגרמה המאפשר לי להכיר אתכם - מי אתם והאם יש דיירים נוספים, כמה חדרי רחצה תרצו , איזה מוצרי חשמל יידרשו בדירה ועד לשאלות סדר היום שלכם. הכל כדי לדייק את התכנון האדריכלי לאופי החיים שלכם.

Grid

תוכניות עבודה

לאחר תכנון הסקיצות נפיק תוכניות עבודה מפורטות לקבלן- תוכנית אדריכלות, אינסטלציה וחשמל. תוכניות אלו מעבירות את האינפורמציה המדוייקת למבצע - היכן למקם את נק' החשמל ביחס לריהוט, באיזה גובה וכו'.

בשיפוץ תוכניות אלו מהוות הסכם עבודה לכל דבר עם הקבלן והוא מחוייב אליהן בביצוע.

Grid

ניתוח אילוצי דירה

תכנון אדריכלי בדירה מורכב יותר לעיתים מבית פרטי. לדירה יש יותר מגבלות ואילוצים קיימים שיש צורך להתחשב בהם - 

מיקומי צנרת וביוב, חלונות ודלת כניסה, ועמודי בטון - כל אלו לא ניתנים להזזה ועוד אחרים, ובעת התכנון יש לקחת אותם בחשבון.

Grid

ליווי לרכישות

בשיפוץ דירה האפשרויות לספקים הן בלתי נגמרות, ועליכם יהיה לבחור מין מאות חברות מטבחים, קרמיקה ודלתות.

בכל חנות יש מגוון רחב בטווחי מחיר משתנים. כשאתם מגיעים בליווי איש מקצוע הבחירות מדוייקות לאדריכלות ולסגנון העיצובי עליו אתם חולמים.

Grid

סקיצות ריהוט

לאחר הבנת הדרישות והצרכים שלכם, בשילוב עם אילוצי הדירה הקיימים,

מתחילים את תהליך הסקיצות. הסקיצות יכללו את שינויי הקירות המומלצים, שרטוט הריהוט בהתאם לשאלון הדיירים ומידות חדרים סופיות. 

Grid

פיקוח

לאחר הפקת תוכניות העבודה ובחירת החומרים אצל הספקים, יגיע שלב הביצוע בו הקבלן מתחיל את השיפוץ. במהלך הביצוע רצוי להגיע עם איש מקצוע שיידע לוודא כי הקבלן ביצע את התוכניות בצורה מדוייקת ויידע לפתור סיטואציות שעולות בשטח במהלך הבנייה ברצון לתוצאה מושלמת ולא כדי לסיים את השיפוץ במהירות. 

עיצוב שיפוץ דירה לדוגמא

בנימיני דירה 6 תל אביב תוכנית לפני_page-0001.jpg
תל אביב_בנימיני דירה 6 תל אביב אתר תוכנית סופית rvt_page-0001.jpg

תכנית מקורית

תכנית העמדת הריהוט לאחר שינויים

דיירת שהתגוררה מחוץ לתל אביב בנכס של 4 חדרים, והחליטה לעבור בסמיכות לילדיה, וכחלק מהמעבר לעיר החליטה לקחת נכס בעל 3 חדרים ולפתור אותו בצורה קומפקטית כך שיתאים לצרכיה.

המטבח במקור היה בחדר נפרד, הסלון היה צפוף קטן וחשוך, חדרי שינה סטנדרטיים וחדר רחצה ללא אוורור עם חלון לחדר שירות קטן.

בתהליך התכנון הדיירת הסכימה לוותר על חדר שינה אחד על מנת לייצר חלל ציבורי ומרווח מתוך מחשבה שביום יום צריכה חדר שינה יחיד בלבד.

בזכות הויתור על חדר השינה ושבירת קירות המטבח, נוצר חלל בסגנון לופט, עם אור טבעי מרובה.

חלוקת החלל מתבצעת באמצעות נגרות, והותאמה לצרכי הדיירת - כך נוצרה פינת עבודה משולבת בנגרות הטלוויזיה, ספסל ארוך המיועד לאחסון וגם מאפשר אירוח בסלון, ארון שירות מרווח, מטבח גדול עם משטח עבודה רחב, וארון כניסה למעילים וחליצת נעליים.

חדר השינה הוקטן מתוך תפיסת החיים של הדיירת והגישה שבחדר השינה ישנים ומתארגנים בלבד.

חדר השירות וחדר הרחצה חוברו לכדי חדר רחצה מפנק הכולל ארון נגרות משולב מכונת כביסה, וכיור רחב שמתאים לכיבוס בגדים ידני - זאת לאחר אפיון הצרכים והדרישות מהדיירת.

חומרי הגמר שנבחרו לפרוייקט זה הם טבעיים, עם קריצה לגוון ירקרק במטבח ובקירות חדר השינה - גוון שממשיך ומדגיש את העץ שמככב מחוץ לויטרינה בסלון.

בשבירת קירות המטבח נאלצנו להשאיר עמוד בטון קיים , אליו הוספנו עמוד בטון חדש לצד הויטרינה ליצירת שפה עיצובית אחידה בדירה באמצעות אלמנט שחוזר על עצמו ולא בודד.

פגישת ייעוץ אדריכלי לשיפוץ דירה

סטודיו עמית גבאי מציג:

פגישת ייעוץ אדריכלי

"היכון הכן שפץ"

רוצים לשמוע מה יש לנו להגיד על הדירה שלכם?

לא בטוחים על תהליך ליווי מלא? 

רוצים להגיע מוכנים לפגישה עם הקבלן?

לחיצה על הלינק ותדעו בדיוק -

מה כוללת הפגישה

מי מעביר את הפגישה

כמה עולה פגישת ייעוץ

למה אתם צריכים פגישה כזו

ולמי הפגישה מתאימה!

רמז: לא לכולם...

IMG-6854.JPG

חבילות ליווי לעיצוב דירת שיפוץ

סטודיו עמית גבאי מציע מספר חבילות המתאימות למשפצי דירות ובתים המעוניינים בליווי אדריכלי לשיפוץ. 

החבילות כוללות ליווי על פי דרישה, כאשר המינימאלית כוללת הפקת תוכניות עבודה לקבלן והמורחבת כוללת פיקוח ובחירת חומרי גמר.

רוצים לדעת כמה עולה אדריכל לשיפוץ ?

בחרו את החבילה המתאימה לכם, הוסיפו את תוכניות הדירה ואנחנו נחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית.

המלאה

המומלצת

הבסיסית

 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • תוכנית אדריכלות לקבלן

 • תוכנית חשמל לקבלן

 • תוכנית חשמל לקבלן

 • ליווי לבחירת מטבח

 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים

 • ליווי לבחירת דלתות פנים

 • ליווי לבחירת גופי תאורה

 • בחירת גווני צבע וחיפויים לקירות

 • פיקוח בשטח למעקב אחר מימוש תוכניות

 • ליווי לרכישת ריהוט

 • יום התקנות
 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • תוכנית אדריכלות לקבלן

 • תוכנית חשמל לקבלן

 • תוכנית חשמל לקבלן

 • ליווי לבחירת מטבח
 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים
 • ליווי לבחירת דלתות פנים
 • ליווי לבחירת גופי תאורה
 • בחירת גווני צבע וחיפויים לקירות
 • פיקוח עליון 
 • תכנון מוקדם
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות הצבת ריהוט לכל חדר
 • תוכנית אדריכלות לקבלן
 • תוכנית חשמל לקבלן
 • תוכנית חשמל לקבלן

טיפים לשיפוץ דירה

BB4A6768-Edit.jpg

בדקו חברות מטבחים

מומלץ לבדוק מול הקבלן את גובה הזיכוי של המטבח, ולהיפגש עם חברת מטבחים נוספת מעבר לספקי הקבלן. לפעמים העלות של מטבח זהה דרך ספק חיצוני תהיה נמוכה מספק קבלן - זאת מאחר וספקי הקבלן יודעים כי הלקוחות "שבויים" שלהם ויעדיפו לקחת דרכם את המטבח.

BB4A6827.jpg

הסתירו את ארון החשמל

ארון חשמל הוא אלמנט אליו אנחנו מחוייבים, לרוב ימוקם בחלל הציבורי והזזתו כרוכה בעלות רבה. למרות זאת הנראות שלו היא גנרית ופלסטיקית, ולמי שמשקיע בשיפוץ נכס לא ירצה לראותו באופן קבוע. חשבו על הסתרתו בנגרות או באלמנט פרזול כמו מראה נפתחת.

BB4A6805.jpg

ותרו על התמי 4

מטבחים בדירות לרוב מתאפיינים במשטחי עבודה מועטים וקצרים, ולכן נבחון כל אביזר שמיועד לעמוד באופן קבוע ונבדוק חלופות עבורו. כך למשל מתקן התמי 4 המסיבי יוכל להתחלף במקרר עם מזיגה פנימית או ברז מזיגה לצד הכיור - הטכנולוגיה היום מאפשרת לברז לתפקד ברתיחה ואף בהגזת סודה.

BB4A6817-Edit.jpg

המרה למקלחון

האם בנכס שרכשתם יש אמבטיה?

יש משפחות בהן הילדים כבר גדולים והאמבטיה לא קריטית,

כך שאותה נוכל להמיר למקלחון מרווח שייצור תחושת חלל גדולה יותר ויהיה נוח יותר למשתמשים המבוגרים.

BB4A6732-Edit.jpg

הוסיפו נקודות תאורה

בדירות ובתים קיימים בד"כ קיימות מינימום נקודות תאורה והיכן שהכרחי בלבד. מומלץ לעבור בקפידה על תוכנית החשמל ולבדוק האם נקודות התאורה מספיקות לנו.  המלצה: הוספת נקודות תאורה מעל האי ומעל השידות הסמוכות למיטה ייצרו מראה מעוצב ושימושי.

BB4A6776-Edit_edited.jpg

תכננו מראש את המיזוג

 מומלץ לתכנן כבר בשלבים הראשונים את סוג המיזוג שתרצו בבית העתידי. הסיבה היא מיזוג אוויר דורש הכנות ראשוניות כמו ניקוזים, פתחים בקירות, נקודות חשמל וכו' ולכן יש להיערך לכל הכנות אלו מראש.

שאלות נפוצות על שיפוצים

כמה עולה לשפץ דירה?

השאלה הזו כמובן משתנה בהתאם לגודל הדירה, סגנון העיצוב הרצוי ורמת החיים של הדיירים.

לכל שדרוג ותהליך עיצוב אין גבול לדמיון ולעלויות , ולכן יותר קל לענות השאלה על מינימום עלות לשדרוג.

החלפת מטבח לרוב היא הכרחית מאחר ומטבח הוא אחד הרהיטים הכי פעילים בבית, עם שחיקה גבוהה. כמו כן לכל משפחה יש צרכים שונים מהמטבח ואופן השימוש משתנה בין אדם לאדם. כמו כן מטבח טוב צריך להכיל מספיק מקומות אחסון ולרוב מטבחים ישנים כוללים ארונות אחסון ולא מגירות,  דבר שלא מנצל בצורה הטובה ביותר את החלל, לא כולל משטחי עבודה נוחים, לא מותאם למידות מוצרי החשמל של המשפחה ולעיתים גם בנוי מחומרי הגלם זולים.

החלפת מטבח בנכס קיים למטבח פרקטי ושימושי לדירת 4 חדרים ינוע בין 30,000-60,000 ש"ח כאשר העלות מורכבת מסוג חומר הגלם, כמות הארונות ומספר המגירות.

גם סוג הריצוף בנכס משפיע על העלות של הפרוייקט - המחירים למ"ר משתנים בהתאם לגודל האריח - האם מדובר באריח סטנדרטי במידת 80/80 או אריח גדול במידה 120/120? האם מדובר באריח גרניט פורצלן או פרקט עץ מלא? 

המיקום בו אני ממליצה גם לבעלי תקציב נמוך לבחור חומרי גמר יותר יקרים הוא חדרי הרחצה- מדובר בחללים קטנים , בהם שדרוג לאריחים מעוצבים יעשה שינוי משמעותי בעלות נמוכה יחסית. ניתן גם לשדרג קיר "דקור" יחיד למקלחון או לשדרג את הריצוף בלבד ולהשיג מראה מעוצב בקלות.

מעבר לחומרים שלהם עלות משתנה ישנה גם עלות הקבלן והיא תלויה בהיקף השיפוץ - האם מבצעים החלפת חשמל ואינסטלציה באופן מלא? האם משתנים מיקומי חדרי רחצה ומטבח? האם מחליפים אלומיניום לכל הנכס? כל אלו משפיעים על המחיר לשיפוץ.

כמה עולה לשפץ בית פרטי?

מעבר להתייחסות שנתתי בשאלה הקודמת לגבי שיפוץ דירה, ישנם 2 משתנים נוספים שיכולים להשפיע באופן משמעותי על התקציב לשיפוץ בבית פרטי.

כשמדובר בבית פרטי לרוב בשיפוץ נידרש לצביעה חיצונית של הנכס - כמו כן צריך להבין האם יש טיפול נוסף שהקיר דורש לפני הצביעה כמו ביצוע איטומים או הסרת שליכט שפריץ.

בנוסף לצביעה החיצונית בבית פרטי לעומת דירה קיימת גינה שגם אותה נרצה לקחת בחשבון - האם נרצה להחליף את ריצוף החוץ? האם נרצה להוסיף צמחיה או דשא? בכמה מ"ר מדובר? האם יש צורך לחדש או להחליף את הגדרות הקיימות?

דבר נוסף שבד"כ בעלי בתים פרטיים מוסיפים במהלך שיפוץ היא פרגולה וגם לה עלויות משתנות בהתאם לסוג החומר, סוג החיבור למבנה הקיים ומידותיה.

לאחר שנענה על שאלות אלו נוכל להבין מה כולל השיפוץ ורק לאחר מכן לקבל אומדן עלויות לפרוייקט.

מה אי אפשר לשנות בשיפוץ?

מאחר ומדובר במבנה קיים ולא בנייה חדשה התכנון המקורי של הנכס מציב לנו אילוצים קיימים שאיננו יכולים לשנות אלא בעלויות גבוהות מול הקבלן.

לרוב לא ניתן לבצע שינוי בקירות חיצוניים אלא אם מדובר בבית פרטי ותוספת בנייה הכוללת היתר. כמו כן לא ניתן לשנות גדלי ומיקומי פתחים חיצוניים כמו חלונות וויטרינות ללא קבלת היתר ברישוי מקוצר הכולל שינוי חזית.

הזזות או ביצוע פתחים בקירות בטון גם לא אפשריים, אלא בשילוב מהנדס הקונסטרוקציה שיאשר את היציבות של המבנה, וייתכן וידרוש הוספת עמודים או קורות על מנת לאפשר הסרת עמודים קיימים.

כמו כן גם הממ"ד לרוב יגביל אותנו מאחר וכולו עשוי בטון וכל שינוי בו דורש אישור תקינות מחודש של פקע"ר ולכן לרוב לא נבצע שינוי כמו הזזה של דלת כניסה לממ"ד, חלון או מיקומי צינורות אוורור. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא הגנה על דלת הממ"ד וכדאי לבחון מראש שהסרת קיר שמול הדלת ממ"ד לא פוגע בהגנה עליה.

כאשר נרצה לבצע שינוי בחדרי הרחצה נצטרך לקחת בחשבון את מיקום השרותים ביחס לקולטן. מדובר באלמנט שמגיע מקומת הקרקע וממשיך עד לגג , ולא ניתן להזיזו באופן פרטני לדירה או בבית פרטי עם יותר ממפלס אחד. המשמעות היא שהאסלה תצטרך להתמקם עד מרחק של 1.5 מהקולטן, ולכך יהיה משמעות בעת התכנון. 

כמה זמן לוקחת העבודה מול אדריכל / מעצבת פנים בשיפוץ ? 

התשובה תלויה בסוג הליווי אותו בחרתם, כאשר מומלץ להתחיל את העבודה מול אדריכל או מעצבת פנים כשלושה חודשים לפני תחילת השיפוץ.

הגדרת צרכי המשפחה, שינוי חללים קיימים בנכס ותכנון מיקום הריהוט העתידי לוקח בין חודש לחודשיים, כאשר לאחר מכן על המתכנן להפיק תוכניות עבודה לקבלן. סך אורך התהליך מתחילת העבודה עם המתכנן עד שמוכנים לקבלת הצעות מחיר מקבלנים בין חודשיים לשלוש. 

נאמר שבסטודיו שלנו ביצענו פרוייקטים שהתכנון בוצע במועדי זמנים קצרים יותר ונדרש שיתוף פעולה עם הלקוח לקבלת החלטות מהירה ומדוייקת בפעימות זמן קצרות.

bottom of page