top of page

מתעניינים באדריכל לתכנון בית פרטי?

ELIAV_21.jpg

בין אם אתם מחפשים אדריכל לתכנון בית פרטי, או מעצבת לעיצוב בית חדש,

הגעתם למקום הנכון.

אני עמית, ואני הנדסאית אדריכלות ועיצוב פנים.

אני מתכננת בתים פרטים מן הייסוד, כוללת הפקת היתר בנייה, ומלווה את לקוחותיי עד לשלב הכניסה לבית. 

אני מאמינה בתכנון מותאם לפי צרכי דיירי הבית, ניצול תנאי השטח כחלק מהאדריכלות של הבית, ויצירת בתים שעובדים בפרקטיקה היום-יומית. 

ויחד עם כל אלו - בתים שנראים טוב ועושים לנו שמח בלב. 

מתעניינים בתהליך העבודה עם אדריכל? 

מדובר בתהליך שלוקח בין שנה וחצי - שלוש שנים, 

אני אומרת ללקוחות שלי להתכונן ל-3 ימי נישואין יחד. 

ולכן, מעבר לעבודה המקצועית שתקבלו, הכימיה והיחס האישי הוא לא פחות חשוב בעיניי. 

התהליך איתי הוא דינמי , בו אני מנגישה אליכם את ההחלטות האדריכלות ועובדת עם הדמיות, כך שתוכלו להחליט בצורה נכונה על כל אזור בבית. 

 

הלקוחות שלי הופכים למאסטרים בבית של עצמם -

אתם המתכננים ואני מגשימת החלומות. 

ועדות לתכנון ובנייה איתן עבדנו 

ולמרות זאת, העבודה היום מול הוועדות מתנהלת אונליין בצורה זהה לחלוטין

ולכן אין מגבלה לעבוד עם ועדות נוספות ולקבל תוצאות זהות

תכנון בית פרטי - שלבי העבודה

שטח לבניית בית פרטי

ביקור בשטח וניתוח זכויות בנייה

מתחילים במקום בו הכל יתרחש - השטח. 

בסיור נבחן את התנאים הקיימים, מהם היתרונות ומהם האילוצים איתם נתמודד - מהם כיווני הנוף והרחוב, כיווני שמש וכיווני רוח. אילו תנאי שטח אנחנו מקבלים במגרש ואיך ניתן לנצל אותם לטובתנו.

מטרת התכנון של האדריכל הוא לנצל באופן מיטבי את הפוטנציאל של המגרש, ולייצר איכות חיים וזרימה אדריכלית באמצעות בחירת כיווני המיקוד עוד בשלב הסיור בשטח.

במקביל לסיור בשטח, יתבצע תהליך ניתוח של זכויות הבנייה. לכל שטח יש הגדרות חוקיות למה מותר לבנות ובאיזה אופן - גודל מבנה מקסימלי , גובה מקסימלי , חלוקת שטחים, קווי בניין, סוג חומרי הגמר וכו'. ההגדרות מתוארות במסמך הנקרא תב"ע – תוכניות בינוי עירוני, ולרוב רק בעל מקצוע יוכל להבין אותן בצורה איכותית ומקיפה.

כשמבינים את האילוצים שהשטח מציב לנו, יחד עם הדרישות וההגדרות לבנייה חוקית , אנחנו מקבלים מסגרת מסודרת שיוצרת בעצמה את האדריכלות. כעת נותר לשלב את הדבר העיקרי בתכנון הבית – הדרישות והצרכים של דיירי הבית.

שאלון פרוגרמה_edited.jpg

שאלון אפיון פרוגרמה

במקביל לביקור בשטח תקבלו שאלון פרוגרמה מפורט, שמכיל בין 4-5 עמודים , ועובר בצורה מקיפה על הצרכים והדרישות של דיירי הבית.

בשאלון אנחנו מנתחים נתונים יבשים כמו – כמה דיירים יגורו בבית, כמה חדרי שינה, כמה חדר רחצה, כמה מקומות ישיבה בפינת האוכל נדרשים וכן הלאה.

בנוסף לפרטים היבשים בשאלון קיימות שאלות שמאפיינות את החלומות והפנטזיות שלכם –

איך אתם נוהגים לבלות כיום כמשפחה?

מהו סדר היום בבית?  

כיצד אתם מדמיינים את חדר הרחצה המושלם עבורכם?

מה מפריע לכם במטבח הנוכחי שלכם?

השאלון עוזר לכם ולי ולהבין את הצרכים שלכם מהבית העתידי ולא רק בצורה יבשה אלא ניתוח מעמיק של המאפיינים האדריכליים שיהפכו את החיים שלכם ליותר פרודוקטיביים ולנצל את הזמן הפנוי עם היקרים לכם מכל.

תוכנית לבית פרטי לדוגמא, סקיצה לבית, תוכנית לבית במושב

סקיצות והדמיות

חד השלבים החשובים כאשר מתכננים בית פרטי, הוא שלב הסקיצות.

למעשה זהו השלב המאתגר ביותר מאחר ואין בו חוקים , אך אם נדייק את השרטוטים שלנו כבר בשלב זה, נוכל להתקדם ביתר השלבים ללא שינויים מהותיים. ​אני ממליצה ללקוחותיי לא להזדרז בשלב זה, אלא להתעמק ולדמיין את חייהם בכל סקיצה.

כשאני מתחילה לעבוד על הסקיצות עומדים מולי הניתוחים שביצענו בשלבים הקודמים – מאפייני השטח, זכויות הבנייה ושאלון הפרוגרמה. בצורה זו אנחנו מגיעים לסקיצות שמתאימות לדיירי הבית ולחלומותיהם יחסית מהר ונותר לבצע דיוקים ותיקונים קלים. ​ העבודה על הסקיצות היא מחקר לכל דבר. אנחנו בודקים את האופציה הטובה והנוחה ביותר עבור המשפחה הספציפית, ולכן עובדים על מספר חלופות במקביל עד שמגיעים לחלופה המיטבית – ואיתה ממשיכים.

את עבודת השרטוט אני מבצעת בתוכנת REVIT – תוכנה שמשלבת דו מימד ותלת מימד. היתרון העיקרי ללקוחות שלי- ניתן לראות את התלת מימד בכל שלב, ולא צריך לדמיין ולהיות מומחה גדול בתוכניות. בנוסף לכך בתוכנה זו התיקונים מתבצעים בצורה יחסית מהירה וניתן לבדוק חלופות כמו הזזת או הקטנת חלון בצורה קלה. ​אם נתחיל את הפרוייקט עם סקיצות נכונות ומדוייקות, ולא סקיצות גנריות ועקרוניות, סביר שלא יהיו תיקונים שייראו כפלסטר אלא כל התוכנית תהיה שלמה ומאוחדת.

לוח זמנים ממוצע לפרוייקט עד שלב זה – בין 3-6 חודשים

גרמושקה לדוגמא, היתר בניה לדוגמא,ף היתר בנייה

הפקת גרמושקה – בקשה להיתר בנייה

לאחר הסיור בשטח אבצע בקשה לקבלת תיק מידע מהוועדה המקומית. הבקשה צריכה לכלול מפת מדידה שנערכה ע"י מודד מוסמך, ותמונות מהשטח. לוועדה המקומית לוקח בין חודש – חודשיים להפיק תיק זה ולכן אנו מבצעים אותו מראש.

בתיק נקבל את המידע המפורט לזכויות הבנייה על השטח , הגורמים הנדרשים להחתמה על היתר הבנייה ודגשים לשרטוט היתר הבנייה. לכל וועדה יש דגשים משלה ולכן נתחיל את שרטוט הגרמושקה רק לאחר קבלת תיק המידע ואישור הסקיצות. שרטוט היתר בנייה – נקרא גם גרמושקה – כולל בין היתר טבלת סיכום לשטחי הבנייה בפרוייקט, תוכניות הקומות, חזיתות ,  חתכים, ותוכניות ממ"ד .

גם כאן העבודה בתוכנת REVIT הופכת את תהליך השרטוט ליעיל ומדויק יותר – כאשר התוכנה עובדת כמודל וכל תיקון משתנה אוטומטית בכל המבטים. לעומת תוכנות מקבילות כמו AUTOCAD בהן השרטוט מבוסס קווים בלבד ויש לבצע כל תיקון בכל תוכנית חזית וחתך.

לאחר שסיימנו לשרטט את הגרמושקה אנחנו יוצאים להחתים את כל הגורמים הרלוונטים לשטח – פיקוד העורף , חברת חשמל , וועד מקומי , שכנים במגרשים גובלים, רשות מקרקעי ישראל במידה והשטח בבעלותם וכל גורם נוסף שיידרש ע"י הוועדה המקומית בתיק המידע.

בנוסף לאלו נחתים גם את בעלי המקצוע שנדרשים בפרוייקט- אדריכל / הנדסאי אדריכלות , מהנדס / הנדסאי בניין , יועץ סניטרי וכן הלאה.

לוח זמנים ממוצע להפקת גרמושקה והחתמות – בין 2-4 חודשים

אדריכל לבית פרטי, מערכת רישוי זמין, רישוי זמין

העלאה לרישוי זמין קבלת היתר בנייה

בספטמבר 2016 יצאה לדרך מערכת רישוי זמין על בסיס תיקון 101 לחוק תכנון ובנייה.

המערכת הפכה את כל תהליך הגשת הבקשות והתקשורת מול הוועדות למקוונת,

ועתידה לחסוך זמן בקבלת ההיתרים. בפועל - רוב הגורמים עדיין מסתגלים למערכת.

מדובר על מערכת מדויקת ומפורטת שדורשת מהמתכנן לעמוד בדרישות שרטוט גבוהות שכן כל החומרים ממוחשבים – דמיינו כמה קל לעשות ZOOM ולקרוא את התוכנית לעומת תוכניות מודפסות.

באותו האופן , כך גם הרמה לשרטוט שאותם דורשות הוועדות עלתה. 

מסיבה זו, ומהזמן הרב שלוקח להעלות את המסמכים בצורה מסודרת למערכת,

אדריכלים ומהנדסים רבים מעבירים את העבודה מול הרישוי הזמין לגורם חיצוני.

 

סטודיו A+ מתמחה בעבודה עם המערכת המקוונת.

כאשר עובדים בצורה נכונה עם המערכת ניתן לשגר תיקונים לוועדות בצורה מהירה ולנצל את לוח הזמנים שהוצב לוועדה ע"י מנהל התכנון לטובתנו.

לוח זמנים ממוצע לקבלת היתר בנייה מיום העלאה לרישוי זמין  

בין 8-12 חודשים – תלוי בוועדה המקומית

תוכניות לבית פרטי, תוכניות אדריכלות, תוכנית אדריכלית, תוכניות עבודה

הפקת תוכניות עבודה

לאחר שההיתר המיוחל בידינו, נותר להפיק תוכניות עבודה מפורטות למכרז קבלנים ותחילת העבודות.

התוכניות כוללות את הקומות השונות במבנה ויורדות לרזולוציות הקטנות ביותר – אינסטלציה, חשמל ובינוי. ככל שתוכניות העבודה יהיו מפורטות יותר כך יימנעו השאלות בשטח, והמבצע יוכל להמשיך בעבודתו ללא הפרעה. באם נרצה להוסיף שדרוגים שאינם סטנדרטיים מומלץ להוסיפם כבר בשלב הראשון של מכרז קבלנים כדי לא להיתקל בתוספות לאחר תחילת הבנייה.

כך למשל אם נרצה להוסיף נישות סבונים בחדרי הרחצה נתכנן זאת כבר מראש בתוכניות העבודה, לא נידרש לתשלום נוסף מהקבלן תוך כדי הביצוע ולא ניאלץ להקטין חללים כדי לאפשר את התוספת – שכן הכל היה מתוכנן מראש.

כשאנחנו משרטטים תוכניות עבודה נרצה לחשוב לטווח הארוך של המשפחה, ולייצר תשתיות שיתאימו לשינויים הצפויים במשפחה כמו ילדים נוספים, או שינויים טכנולוגיים שבשלב הבנייה יקרים לבעל הבית, אך עם הזמן ייתכן וירצה להוסיפם, כמו למשל הכנות לתאורה מתקדמת בחצר או תכנון המטבח שיתאים גם לכיריים גז וגם לכיריים אינדוקציה. בשלב הבנייה העלויות לתשתיות אלו זולות משמעותית מתוספת לאחר הבנייה ויכולות לחסוך הרבה כסף בעתיד.

Photo 23-03-2022, 10 22 15.jpg

פיקוח עליון בשטח

במהלך הבנייה אגיע לעשות פיקוח בשטח על מנת לוודא כי הבנייה מתבצעת על פי ההיתר.

בנוסף לכך ישנן סוגיות שעולות במהלך הבנייה ונדרשת הגעה לשטח על מנת לספק להן פיתרון נקודתי.

כל אלו יתאפשרו באמצעות הגעה לשטח וביקורת פיקוח עליון על המבצע.

חשוב לציין כי אין מדובר בפיקוח על איכות וטיב הבנייה , ובאם בעל הבית מבקש למנות אדם מטעמו שיבקר בין פעמיים לארבע פעמים בשבוע באתר הבניה , שיבדוק בקפידה את החומרים ואופי הבניה שהקבלן פועל בה, יהיה צורך במפקח בנייה.

IMG_1383_edited.jpg

בחירת חומרים

הביקור בחברת הקרמיקה יכול להיות מבלבל אם מגיעים באופן עצמאי, שכן נותן השירות בחנות הוא למעשה מוכר, ותפקידו – למכור. המבחר מאוד רחב וקשה להחליט. 

מעבר לכך, כשבוחרים קרמיקה בחנות לא תמיד מצליחים לדמיין כיצד הקרמיקה תיראה בסוף בבית – גם מבחינת פריסת האריחים וגם ומבחינת כמות האור שקיימת בחנות לעומת האור שקיים בבית.

כשאני מגיעה עם לקוחות לבחירות הקרמיקה – תהליך שביצעתי מספר רב של פעמים – אני מגיעה עם תוכניות מסודרות וקונספט עיצובי מראש, כך שהפגישה ממוקדת ומפוקסת.

בחברת המטבחים הרעיון זהה – מעצבת חברת המטבחים היא גם מוכרת. ולא רק זה, תפקידה הוא לתכנן את המטבח בלבד. לא פעם נתקלתי בהמלצה של מעצבת מטבחים להגדיל את המטבח על חשבון חללים אחרים בבית, שכן אלו אינם בתחום אחריותה. כשאתם מגיעים עם תכנון מראש שמתאימים לצרכים שלכם, הפגישה בחברת המטבחים היא מדוייקת ויעילה.

אחרי שעברנו יחד תהליך של שנה, אני מכירה ויודעת מה הלקוחות שלי מחפשים ומה צריכים, ויכולה לתרגם את אלו לדרישות בחברת המטבחים, במינימום עלויות, בצורה שלא תפגע ביתר התכנון בבית.

למעשה, כשאני מתלווה ללקוחותיי לבחור את חומרי הגמר, אנחנו חוסכים זמן יקר, מבצעים בחירות אחידות עם סגנון עיצובי אחיד והומוגני, מבצעים החלטות חד משמעיות ולא חסרות ביטחון, וחוסכים כסף על תוספות מיותרות.

חבילות ליווי לתכנון בית פרטי

סטודיו עמית גבאי מציע מספר חבילות המתאימות לרוכשי שטח שמחפשים בעל מקצוע לתכנון וקבלת היתר בנייה. 

החבילות כוללות ליווי על פי דרישה, כאשר המינימאלית כוללת תכנון והפקת היתר בנייה , והמורחבת כוללת גם ליווי לבחירת אביזרי גמר כמו תאורה.

רוצים לדעת כמה עולה אדריכל לתכנון בית פרטי?

בחרו את החבילה המתאימה לכם, ואנחנו נחזור אליכם עם הצעה מפורטת. 

המלאה

המומלצת

הבסיסית

 • ביקור במגרש עם המזמין
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות והדמיות
 • הפקת גרמושקה לקבלת היתר בנייה
 • שילוב יועצים מקצועיים
 • החתמת רלוונטיים על גרמושקה
 • הגשה במערכת רישוי זמין 
 • הפקת תוכניות עבודה לביצוע 
 • פיקוח עליון
 • ביקור במגרש עם המזמין
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות והדמיות
 • הפקת גרמושקה לקבלת היתר בנייה
 • שילוב יועצים מקצועיים
 • החתמת רלוונטיים על גרמושקה
 • הגשה במערכת רישוי זמין 
 • הפקת תוכניות עבודה לביצוע 
 • ליווי לבחירת מטבח
 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים
 • פיקוח עליון
 • ביקור במגרש עם המזמין
 • גיבוש פרוגרמה והגדרת צרכי המשפחה
 • סקיצות והדמיות
 • הפקת גרמושקה לקבלת היתר בנייה
 • שילוב יועצים מקצועיים
 • החתמת רלוונטיים על גרמושקה
 • הגשה במערכת רישוי זמין 
 • הפקת תוכניות עבודה לביצוע 
 • ליווי לבחירת מטבח
 • ליווי לבחירת ריצופים וכלים סניטריים
 • פיקוח עליון
 • תכנון נגרות 
 • ליווי לרכישת גופי תאורה
 • ליווי לרכישת ריהוט
 • בחירת גווני צבע וחיפויים לקירות

טיפים לתכנון בית פרטי

ELIAV_12-min.jpg

התאמת התכנון למשתמשים

עבודה על פרוגרמה מפורטת מול בני הבית לפני תחילת התכנון, תשפר את איכות החיים של הדיירים ותאפשר את מיצוי החללים לשימושים החשובים. כך למשל במשפחה אחת בה אחד מההורים עובד עצמאי יכול להיות צורך למשרד בייתי, בעוד שמשפחה אחרת נוהגת לארח בסופי השבוע ולהם יהיה צורך בחדר אורחים.  דוגמא נוספת היא משפחה הנוהגת לארח בתדירות גבוהה,  ובמקביל להזמין באופן קבוע משלוחי מזון,  ולהם נתכנן סלון גדול לעומת המטבח. לכל משפחה צרכים משלה , פה המקום שלכם להתחיל לפנטז , והתפקיד שלנו להפוך את החלום למציאות. 

ELIAV_27.jpg

אקלים מקומי

תכנון מיטבי של בית פרטי יאפשר תנאי נוחות תרמית בצורה טבעית ושימוש מינימלי באנרגיה חשמלית.   באמצעות תכנון נכון של החללים וחומרי הבנייה, נוכל להפחית את עלויות החשמל ולנצל את מזג האוויר הישראלי לטובתנו. נוודא כי שטחי הזיגוג מאפשרים בחורף את כניסת אור השמש בעוד שבקיץ הם מוצללים, נתכנן את אוורור הבית כך שהאוויר החם יוכל לצאת בצורה טבעית, ונוודא כי חומרי הבנייה יכולים להתנגד תרמית למזג אוויר קיצוני האופייני לאזור המגרש. בעידן ההתחממות הגלובלית נעשה מאמץ לתכנן בית פרטי בבנייה ירוקה.

ELIAV_30.jpg

כיווני השמש

אחד השיקולים החשובים בעת תכנון בית פרטי הוא כיוון הצפון ביחס למגרש. בימי הקיץ נרצה למנוע שמש ישירה לתוך החללים , בעוד שבימי החורף נרצה לחמם את החדרים באמצעות אנרגיית השמש. את הפתחים הגדולים נתכנן בעיקר בחזיתות הצפוניות והדרומיות - בהן לא נקבל שמש ישירה. החזיתות המזרחיות והמערביות מהוות את כיווני השמש העיקריים והבעייתים בהן השמש זורחת ושוקעת. באמצעות תכנון נכון ננצל את השמש לניצול אנרגטי נכון ושימוש מקסימלי באור טבעי.  

ELIAV_23.jpg

חללי חוץ-פנים

נהוג לחשוב כי הבית מסתיים היכן שהקיר החיצוני ממוקם, אך לא כך הדבר. חלונות ושטחי זיגוג מאפשרים להרחיק את המבט מעבר לגבולות הבנייה של הבית, ויוצרים הזדמנויות לייצר תחושה של חללים גדולים יותר ומרווחים יותר. תכנון נכון יכלול מחשבה על מבטי החוץ ובמקרה הצורך יגביל אותם באמצעות גידור צמחיה למשל. אם נרצה לנצל את הגינה להגדלת חלל מרכזי כמו הסלון , נשתמש בזכוכית או מחיצות לא קבועות , וכך נייצר תחושה של חלל מרווח , מאוורר ומואר.  

ELIAV_36.jpg

ניצול זכויות הבנייה

לכל שטח הוגדרו זכויות הבנייה המותרות לו , המבוססות על עשרות תיקונים אותם הגדירו הרשויות השונות - וועדות  מקומיות לתכנון בנייה,  תב"ע מקומית , תב"ע אזורית. 

תכנון מקצועי על פי הזכויות יימנע תיקונים חוזרים מול הוועדה המקומית, דבר היכול להימשך זמן ולגרור את קבלת ההיתר. 

ELIAV_28.jpg

שילוב המבנה בשטח

לקראת תכנון המבנה, ננצל את תוואי השטח הקיים לטובתנו. הנוף המקומי יכול לתת לנו השראה בעבור חומרי הבנייה - כמו למשל אבנים מקומיות או גווני האדמה. שטח משופע ייתן הזדמנות לייצר מפלסים שיאפשרו מבט אל הנוף מכל חדר. שכונה צפופה תדרוש את בחינת זוויות המבט מהחדרים אל החוץ. תכנון בית פרטי קטן , או תכנון בית פרטי בשטח קטן ידרשו לנצל את השטח בצורה מיטבית. אילוצים שכאלה יוצרים הזדמנויות מרגשות ופתרונות יצירתיים המותאמים ספציפית למגרש המבנה. 

עדיין מתלבטים? יש לנו פגישות ייעוץ

לא בטוחים איך מתחייבים כל כך מהר לתהליך כזה ארוך ומשמעותי?

רוצים לשמוע מה יש לי להגיד על השטח שלכם?

השאירו את פרטיכם ,  ונתאם פגישת ייעוץ להיכרות ראשונית,

נעבור יחד על מאפייני השטח - יתרונותיו ואילוציו הקיימים, ונדבר על פתרונות אפשריים.

ננתח באופן ראשוני את זכויות הבנייה בקרקע ואת ההגבלות התכנוניות,

נשוחח על חלומותיכם רצונותיכם בבית החדש ,

ונעבור יחד על תהליך התכנון, הרישוי והבנייה.

תרצו להמשיך לתהליך ליווי? בסוף הפגישה תקבלו הצעת מחיר מסודרת לליווי מלא.

לא רוצים להמשיך? יצאתם עם אפיון שטח ראשוני, הבנת התהליך לבניית בית והתחלתם להכיר את השפה האדריכלית. 

bottom of page